Így készülhetsz fel egy szájsebészeti beavatkozásra
A páciens szemszögéből a szájsebészetet ugyanúgy kell megközelíteni, mint bármely más műtétet. A fertőzés kockázatának elkerülése érdekében sok hasonló előkészületet kell tenni, és követni kell a műtét utáni utasításokat. Szájsebészet Budapest számos fogászati klinikáján működik, ahol az alábbi felsorolást érdemes betartanunk, ha beavatkozásra készülünk!
Íme hat egyszerű tipp, amelyek segíthetnek felkészülni egy szájsebészeti beavatkozásra:
1. Beszéld át a műtét részleteit az orvosoddal
Meglepő, hogy az emberek milyen gyakran megkapaszkodnak, amikor szájsebésszel találkoznak egy fogászati beavatkozásról. Feszülten hallgatják, amikor leírják a műtétet, az érzéstelenítést és a felépülési időt, de kerülik azokat a kérdéseket, amelyek szerintük butaság, vagy kényelmetlenül érzik magukat.
Ne hagyj semmit kimondatlanul. Ha olyan egészségügyi problémád van, vagy olyan orvosi beavatkozáson esel át, amelyet még nem ismersz, tájékoztasd a sebészt. Ez magába foglalja az általad szedett, vényköteles vagy egyéb gyógyszerek megemlítését is. Minél többet tud a fogorvos, annál jobban elkerülheti a szövődményeket és a lehetséges gyógyszerkölcsönhatásokat.
Ha aggodalommal tölt el az eljárás bármely része, például az alkalmazott érzéstelenítés típusa, kérdezz rá, mennyire biztonságos, és hogy vannak-e olyan alternatívák, amelyek szintén működhetnek. Nem udvariasság tudni ezeket a dolgokat, ez a jogod.
Végül győződj meg arról, hogy a biztosítás fedezi az eljárást, és nem ér szerencsétlen meglepetés, ha a követelést elutasítják. Működj együtt a fogorvosi rendelővel ezen, és ha szükséges, kérj írásos leírást az eljárásról, hogy megerősítsék a fedezetet a biztosítóval.
2. A szállítás és a műtét utáni ellátás megszervezése
Noha ez a tipp teljesen feleslegesnek tűnik, az emberek gyakran alábecsülik bizonyos szájsebészeti beavatkozások hatását. Általában az a legjobb, ha egy barát vagy családtag elkísér a rendelőbe, és hazavisz. Ha ez nem lehetséges, ne áltasd magad azzal, hogy tudsz vezetni. Még a helyi érzéstelenítés is ronthatja a reflexeidet, és kevésbé leszel stabil a kormány mögött.
Ha bonyolultabb műtéten esel át, és egyedül élsz, keress valakit, aki tud veled maradni éjszakára (vagy legalábbis rendszeresen ellenőrizni tud). Ugyanez vonatkozik arra is, ha gyerekeid vannak; gondoskodj a gyermekfelügyeletről, vagy készíts ételt előre, így nem kell aggódni a főzés miatt, ha otthon vagy.
Ha általános érzéstelenítésben részesülsz, általában azt tanácsolják, hogy a műtét után 24-48 óráig kerüld a vezetést.
3. Ismerd meg az étkezési, ivási és dohányzási szabályokat
Általánosságban elmondható, hogy a műtét előtt 8-12 órával nem szabad enni vagy inni semmit, beleértve a vizet is. Ha a műtét helyi érzéstelenítést igényel, lehet, hogy egy-két órával korábban könnyű étkezést végezhetsz, de érkezés előtt alaposan meg kell mosni a fogad és a fogselymet is használni kell.
Ugyanilyen fontos az a tény, hogy a szájsebészeti beavatkozás előtt legalább 12 óráig, és utána legalább 24 óráig nem dohányozhatsz.
4. Ruha a sebészethez
Gyakorlatilag a művelethez kell öltözni. Viselj rövid ujjú, kényelmes és bő szabású ruházatot. Bár az orvos és a személyzet mindent megtesz annak érdekében, hogy ne foltosodjon össze a ruhád, fontold meg, hogy olyat viselj, amit nem bánsz, ha koszos lesz.
Ne viselj ékszert, mert előfordulhat, hogy bizonyos eljárások előtt el kell távolítani.
Kerüld a kontaktlencse viselését, mert a szemed hosszabb ideig csukva maradhat, ha általános érzéstelenítésen esel át.
Ne viselj sminket!
Udvariasságból kerüld a parfümöt, kölnivizet vagy testpermetet.
Érdemes a hajad is felkötni vagy feltűzni, ha az különösen dús.
5. Tervezd meg posztoperatív étrended
Tervezz előre egy menüt olyan lágy ételekből, amelyek alig vagy egyáltalán nem igényelnek rágást. Kerüld a fűszeres vagy savas ételeket, amelyek irritálhatják a fogínyt. A fehérjetartalmú italok, mint például a Boost, a SlimFast vagy az Ensure, kiváló tápanyagforrások a korai felépülés során. A zabpehely és más gyorsan elkészíthető ételek is nagyszerűek.
6. Ezt kell tenned, ha le kell mondanod az időpontod
Bár az enyhe megfázás önmagában nem akadályozza meg a műtétet, nem könnyíti meg a műtétet, ha tüsszögsz vagy orrfolyásod van. Még ha a tünetek enyhék is, előfordulhat, hogy megfertőzöl másokat. Hívd fel fogorvosod vagy szájsebészed, hogy megtudd le kell e mondani az időpontodat.
Lehetséges, hogy az allergiák nem aggodalomra adnak okot, ha még mindig tudsz lélegezni, és nem lesz tüsszögési rohamod a műtét közben. Ha hajlamos vagy az allergiára (különösen az allergiaszezonban), előzetesen vegyél be antihisztamint, és tájékoztasd a sebészt, hogy ezt megtetted.
Másrészt, ha influenza tüneteid vannak (beleértve a torokfájást, lázat, izom- vagy testfájdalmakat), habozás nélkül mondd le! Nehéz lesz bármilyen szájsebészeti beavatkozást elvégezni, ha nem tudsz megfelelően lélegezni vagy köhögsz.