Mi az a fogágybetegség?
A fogágybetegség, vagyis a parodontitis nem más, mint a fog körüli támasztószövetek gyulladása. Ez a gyulladás úgy alakul ki, hogy a baktériumok a fog felületéhez és az azt körülvevő területekhez tapadnak és elszaporodnak, a szervezet pedig gyulladással reagál a fertőzésre. Ez az ínyt és a csontszöveteket egyaránt érintheti.
Mi történik, ha nem kezeljük a fertőzést?
Ha nem kezeljük a fogágybetegséget, akkor a fogakat körülvevő íny, valamint maga a csont is fokozatosan eltűnik, így a fogak meglazulnak és kiesnek. Tehát ha hosszú távon nem történik meg a paradontitis kezelése, akkor elveszítjük a fogainkat.
Mitől alakul ki a fogágybetegség?
A paradontitis kialakulásának a leggyakoribb oka, hogy felhalmozódik a lepedék és a fogkő a fogakon, valamint a fogak és az íny között. Ez irritálhatja az ínyt, ami begyullad, így könnyen kialakulhat a fogágybetegség, ami már a fogakat is érinti. Ezen túl kiváltó ok lehet még a nem megfelelő fogtömés, fogpótlás, a vitaminhiány, táplálkozási zavarok, stressz, allergia, gyógyszerek és a dohányzás.
Hogyan lehet kezelni a fogágybetegséget?
A fogágybetegség elkerülése érdekében mindenképp érdemes fokozott figyelmet fordítanunk a szájhigiéniánkra, azonban ha mégis bekövetkezik a baj, mindenképp számolnunk kell a fogágybetegség kezelésével. Ennek első lépéseként a kiváltó okot tárják fel és annak függvényében kezelik a problémát, majd általában mélytisztítással eltávolítják a baktériumokat és a fertőzött szöveteket. Ezt követően, hogy hosszabb távon elkerüljék a betegség újbóli kialakulását, javítják az esetlegesen nem megfelelő fogtöméseket, fogpótlásokat.