Fogszuvasodás vagy ínybetegség
Fogszabályzó viselése során a fogak és az íny azon részei, amelyek közel vagy alatt vannak az ívhuzalokhoz és konzolokhoz, nehezen tisztíthatók. Ha a fogakat nem tisztítja gondosan az illető, az élelmiszer-részecskék beszorulhatnak ezeken a területeken. Ez lehetővé teszi a foglepedék felhalmozódását, ami növeli a fogszuvasodás és az ínybetegségek kockázatát. Fogszabályzás alatt éppen ezért nagyon fontos a megfelelő szájhigiénia fenntartása: naponta legalább kétszer alaposan fogat kell mosni, és naponta legalább egyszer fogselymet használni fogszabályzó viselésekor, hogy megelőzzük az ilyen típusú fogászati egészségügyi problémákat. A felnőtt fogszabályozás Budapesten nagyon hatékony, de ahogy látod, néhány dologra oda kell figyelni.
Allergiás reakciók
Ritkán előfordulhat, hogy egy fogszabályzós beteg allergiás reakciót tapasztalhat a rugalmas gumiban lévő latex gumira vagy a fogszabályzóban használt fémre. Ha te is ismerten allergiás vagy nikkelre vagy latexre, a kezelés megkezdése előtt tájékoztasd a kezelőorvost. Ezekben az esetekben latexmentes gumik és alternatív fémek használhatók.
Lágyszöveti sérülések és afták
Ha fogszabályzót viselsz, előfordulhat, hogy a belső arc, ajak és az íny fájhat ott, ahol érintkeznek a fém tartókkal és huzalokkal. Az is előfordulhat, hogy afta alakul ki, ahol az érzékeny belső szájszövetek a fogszabályzó keményfém alkatrészeihez dörzsölődnek. Ha ezen problémák bármelyike felmerül, a fogszabályzó fogorvos megfelelő kezelést írhat elő a fájdalom és az irritáció csökkentése céljából.
Visszaesés
Ez nem annyira komplikáció, mint inkább lehetséges következmény. A visszaesés a fogak elmozdulása a fogszabályzó eltávolítása után. A betegeket a kezelést követően rögzítőelemekkel látják el, hogy megakadályozzák a visszaesést, és ha ezeket nem az utasításoknak megfelelően viselik, nagyon magas a visszaesés kockázata, különösen közvetlenül a fogszabályzó eltávolítása után. A fogszabályozás után néhány évvel is hajlamos a fogak elmozdulása, de ez gyakran a normál életkorral összefüggő elváltozásoknak köszönhető, amelyek szinte minden betegnél változó mértékben jelentkeznek. A rögzítők hosszú távú használata segíthet ennek megelőzésében.