Mi is az a „slow travel”, azaz a lassú utazás?
A lassú utazás arra ösztönöz, hogy egy célállomáson hosszabb időt töltsünk és egy nyugodtabb, ráérősebb tempóban ismerkedjünk meg az adott hellyel. Ezzel az új trenddel nem csak mi a turisták járhatunk jól, de a bolygó és a helyi közösség is. Nézzük meg mik is az előnyei a lassú utazásnak!
1. Olcsóbb
Az első és a legnyilvánvalóbb előnye a lassú utazásnak, hogy jelentősebb pénzmegtakarítással is jár, hiszen ha ugyanannyi időintervallumban több várost is meglátogatnánk, ahelyett, hogy arra az időre egy helyben maradunk, az számos plusz költséggel járhat, gondolj csak a transzfer díjakra, a repülő- vagy a vonatjegyekre. Ebben az esetben a szállás ára is sokkal drágább, hiszen, ha csak egy-két éjszakát szállunk meg valahol, akkor általában a teljes árat kell kifizetnünk, míg egy hosszabb tartózkodásra kedvezményes árakat fognak mondani.
2. Véded a környezetet
A légi közlekedés elég sok negatív hatást mér a bolygónkra, hallhatuk már mindenhonnan, de mivel ez a leggyorsabb és legegyszerűbb módja az utazásnak ezért nehéz róla lemondani.
De miért is kellene? Azonban ha van lehetőségünk keressünk alternatívákat a repülő helyett, válasszunk inkább tömegközlekedést vagy vonatot.
3. Mindenből többet
Abszolút igaz a „slow travelre”, hogy mindenből sokkal többet kaphatunk, hogyha több időt töltünk el egyes helyeken és hosszabb maga az utazás is. Gondolj csak Budapestre, egy, de még két nap is kevés lenne, hogy minden látnivalót meg tudj nézni, és akkor nem is beszéltünk a szórakozás részéről, amikor egy különleges étterem Budapesten a legfinomabb gasztronómiai csodákat szolgálja fel neked, de nincs időd kiélvezni és meginni mellé egy pohár bort, mert túl sűrű a program.
4. Nincs kiégés
Amikor elkezdünk utazgatni, a gyors tempó még szórakoztató lehet, de idővel már fárasztó lesz. Kora reggeli indulások, késő esti fekvések és még pihenni sem marad idő. Ha ezekre kevés időt hagyunk úgy hihetjük, hogy kimaxoljuk a célállomáson töltött időnket, azonban a valóságban ez annyi energiánkat felemészti, hogy szellemi kapacitásunk, ami igazán értékelni tudná az utazást, az nulla marad. A lassú utazás ellenben segít megőrizni mentális és fizikai egészséget.
5. Tudsz mellette dolgozni
Egy lassú utazás lehetővé teszi, hogy akár dolgozni is tudj az utazás mellett, a távmunka pedig ideális egyensúlyt biztosít a munka és a magánélet között.
6. Kapcsolatépítés
Amennyiben hosszabb időt töltünk valahol, akkor azzal lehetőségünk van egy ottani rutint is kialakítani magunknak, amely során rengeteg új kapcsolatra tehetünk szert.
7. Megtanuljuk értékelni az apró dolgokat
Ha valamit túl sietve és kapkodva csinálunk, elkerülhetetlenül lemaradunk valamiről, de ha több időt töltünk el valahol, akkor valószínűleg többet founk észre venni a nagyvilágból, mint amit első pillantásra felfedeztünk.