1. lépés: Állapotfelmérés
Nem kezdhetsz el tervezni anélkül, hogy ismernéd jelenlegi helyzetedet és állapotodat. Nézzük, hogy mi mindent kell elintézned.
Egyeztess házi- és fogorvosoddal
Kérj rutinvizsgálatot és intézd el az esetleges szükséges oltásokat. Ragadd meg az alkalmat minden fontosabb kérdés megvitatására is.
Ellenőrizd a BMI-det
Mérd meg a testsúlyod, a magasságod, majd számold ki ezekből a testtömeg-indexedet (BMI). Ezek alapján kiderítheted, hogy mennyire egészségesek jelenlegi arányaid.
Mérd fel eddigi aktivitásod
Mennyi mozgást végzel egy átlagos héten? Mennyire megterhelő az, amit ilyenkor csinálsz? mennyire változatos? Élvezed?
Általánosságban egy felnőttnek hetente összesen két és fél óra fizikai aktivitásra van szüksége, vagy 75 percnyi nagy intenzitású edzésre (pl. aerobik), illetve hetente két napi izomerősítő gyakorlatozásra.
Ugyanakkor, mivel már nyár van, akár olyan tevékenységet is választhatsz, ami közel hoz a természethez, például a SUP-ozást, ami nem csak könnyen megtanulható, de amellett, hogy a test minden izmát átmozgatja, egy Aqua Marina SUP deszkán állva a mindennapi stresszt is könnyedén leküzdheted!
Vezess ételnaplót
Írj le mindent, amit egy nap megeszel – ne hagyj ki semmit! Ez segít majd kiszűrni azokat a dolgokat, amikről észre sem veszed, hogy egy nap mennyit viszel be a szervezetedbe.
A hangulat és energiaszint megfigyelése
Csak az egészséges igazán, aki érzelmileg is rendben van, és elegendő energiája van a napi teendők elvégzéséhez. Hogy érzed magad? Észrevetted már magadon a depresszió és szorongás tüneteit? Sikerül rendszeresen az ajánlott 7-8 óra alvást teljesítened, amire a szervezetnek szüksége van?
2. Zárd ki az egészségtelen dolgokat
Ha tudod magadról, hogy krónikus jellegű egészségügyi problémáid vannak (legyen szó szívbetegségről, depresszióról, cukorbetegségről, stb.), akkor mindenképpen gondoskodj azok megfelelő és szigorú kezeléséről. Ugyanez a helyzet a rossz szokásokkal is – a dohányzás csak gátolja az egészséges életmódra való átváltást.
Ezekkel a problémákkal nem muszáj (és gyakran nem is ajánlott) egyedül felvenni a küzdelmet. Bármilyen kérdéseddel fordulj kezelőorvosodhoz, és kérj tőle segítséget a „jobb útra téréshez”.