Áttekintés és rendszerezés a stresszkezeléshez
Gyakran ez a nagyon egyszerű művelet is sokat tud segíteni a stressz kezelésében: hogy rendszerezzük az információkat arról, hogy mit csinálunk és mit nem tudunk. Ha túl sokat próbálunk tenni, vagy irreális célokat tűzünk ki magunk elé, könnyen túlterheltnek érezzük magunkat. Ha reálisak vagyunk azzal kapcsolatban, hogy mit tudunk elvégezni, és prioritást adunk a feladatoknak vagy kötelezettségeknek, hogy egyszerre csak egy dologgal foglalkozhassunk, könnyebb lesz megtalálni az egyensúlyt. Így könnyebben tudunk gondoskodni önmagunkról, felelősségeinkről és a körülöttünk lévőkről, egészségünk is meg fogja hálálni ezt az apróságot.
Ha kell, tarts kis szüneteket a stressz kezeléséhez
A jóga és a meditáció nem véletlenül olyannyira népszerű manapság. Ezek segítenek kitisztulni az elménknek, így össze tudjuk szedni magunkat, és sokkal fókuszáltabbak leszünk. A reggeli meditáció vagy a jóga segít, hogy energiával és koncentráltan kezdd a napot. Nem tudja, hol kezdje? Számtalan ingyenes alkalmazás létezik egy egyszerű Google-kereséssel, amelyek útmutatást nyújtanak. Egy másik tipp – nézz kevesebb hírt, és tervezz napi időt arra, hogy távol maradj a közösségi médiától.
Maradj mozgásban, hogy kezelhesd a stresszt
A testmozgás nemcsak a stressz csökkentésében segít, hanem abban is, hogy kimozduljunk a szabadba, sétáljunk, kicsit lerakjuk a telefonunkat. A kapcsolattartás állandósága, a hatalmas információdömping igénye még a legegészségesebb egyéneket is megviselheti. Akár ebédszünetben is tehetsz egy kis sétát, vagy hazafelé néhány megálló buszozást mozgásra cserélhetsz, de a fentebb említett jóga sem egy rossz mozgásforma, főleg nem stressz ellen!
Pihend ki magad a stressztől
Néha igenis szükség van arra, hogy ne csak apró szüneteket tarts, hanem egészen kipihend magad. A tudomány kimutatta, hogy a stressz és az alvás összefüggenek, és a stressz gyakran álmatlansághoz vezet. Az alváshiányos embereknél jelentősen megemelkedett a kortizol, a stresszhormon szintje, ami súlygyarapodáshoz és agyködhöz is vezethet. Ebben segíthet egy hosszú hétvége, a legjobb helyszín pedig ehhez egy vidéki wellness, ahova nem viszed a laptopodat, és ahol semmi sem zavarhat abban, hogy valóban pihenj. Wellnessezz, sétálj a természetben, fedezz fel új helyeket, és felejtsd el a stresszt!
Ha kell, engedd el a stresszt
Néha egyszerűen el kell terelnünk magunkat a pillanatnyi stressztől úgy, hogy zenét hallgatunk, megnézünk egy vicces YouTube-videót vagy beszélgetünk egy barátunkkal. De azt is fontos felismerni, hogy mikor menekülünk a stressz elől. Ha kicsit belehajolunk, megpróbáljuk jobban megérteni, honnan ered, és hogyan tudjuk hatékonyan kezelni, megelőzhetjük a negatív hatások egy részét a jövőben. Ennek egyik módja az, ha minden nap végén naplót vezet, ez segíthet azonosítani az olyan mintákat, mint például: valahányszor XX személlyel beszélek, a nap többi részében stresszes leszek; vagy valahányszor beleegyezek egy csapatprojekt vezetésébe, az összes munkát végzem. Ez segít abban, hogy a jövőben okos döntéseket hozhassunk a stresszorok eltávolításának vagy kezelésének leghatékonyabb módjait illetően.