Kistesó a családban: a testvérféltékenység szinte garantált
A korkülönbségtől sok minden függ persze, de ha csupán néhány év telik el a két gyermek születése között, szinte garantált, hogy a nagyobbnál megjelennek a testvérféltékenység tünetei. Ez nem jelenti azt, hogy ne szeretné az érkező csöppséget: csupán arról van szó, hogy ami eddig csak az övé volt, ami csak neki járt, azon most már osztozkodni kell…
Anya ugyanolyan szeretettel néz a kicsire is, mint rá. A sok törődés, amit eddig kapott, most másnak is jár… Ez pedig komoly gondokat okozhat!
De mit tehet egy szülő a testvérféltékenység legyőzéséhez?
Egy kis közös idő, ami csak a nagyé
Az egyik legfontosabb dolog, hogy rendszeresen éreztessük a nagytesóval, hogy ő is ugyan olyan fontos, ugyan úgy szeretjük, mint eddig. Ezt azonban nem elég csak mondani, hiszen ha azt látja, hogy anyu sokkal többet van a babával (ami természetes), akkor a szavak nem lesznek elegendőek. Éppen ezért célszerű rendszeresíteni néhány órácskát a héten, amikor a kisbaba „szorul háttérbe”, és az édesanya és a nagyobb testvér kettesben töltheti idejét.
Játékkal is segíthetünk!
Persze a fenti megoldás egy újszülött baba esetében még nehézkes lehet, ilyenkor érdemes más trükköket is bevetni. Nagyon jó hatással lehet például egy élethű játékbaba is a testvérféltékenységre. Ha a nagyobb tesó kap egy ilyen csodálatos élethű Berenguer játékbabát, arról neki is gondoskodni kell. Ha anyának pelenkáznia kell, könnyen bevonhatjuk a „játékba” a nagytesót is: „A Te babád nem pisilt be? Én úgy látom, őt is ideje tisztába tenni!”
A játékbabáról való gondoskodás során nem csak, hogy „megértheti” a nagytestvér is, hogy mekkora felelőssége van anyának is a babával, de az egész egy szuper közös program is lehet: etessetek együtt, tegyétek le a babákat aludni, vagy menjetek közösen sétálni!
Kommentek
Még nincsnenk hozzászólások.